Czy w 2020 będziesz mógł leczyć zęby? - Dentyści

Dobry dentysta Zabrze

Czym jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu

Stomatologia jest szeroką dziedziną medycyny, w ramach której również następuje szybki rozwój nowych technologii. Digital Smile Design, czyli inaczej Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu, jest usługą oferowaną przez coraz więks

Czy w 2020 będziesz mógł leczyć zęby? - Dentyści Dobry dentysta Zabrze
zą ilość gabinetów stomatologicznych, w szczególności tych działających w ramach stomatologii estetycznej. Mianem Cyfrowego Projektowania Uśmiechu określa się koncept, który polega na projektowaniu uśmiechu na podstawie fotografii portretowej. Technika Digital Smile Design pozwala na lepsze zaplanowanie leczenia zębów oraz przewidzenie planowanych rezultatów. Jest to bardzo przydatna usługa stomatologiczna, która pozwala pacjentowi zobaczyć planowany rezultat po zakończonym leczeniu. Dzięki Cyfrowemu Projektowaniu Uśmiechu możliwe jest jak najlepsze dopasowanie leczenia stomatologicznego do indywidualnych potrzeb klienta. Dentysta korzystający z tego rodzaju technologii z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla pacjenta posiadanie pięknego uśmiechu, który będzie spełniał jego oczekiwania.


Są osoby dla których stomatolog jest

Każdy dobry gabinet dentystyczny to miejsce, które jest wręcz oblegane przez pacjentów. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym wypadku czeka nas proteza. A nie ma przecież najmniejszych wątpliwości, że zawsze to lepiej mieć własne zęby niż sztuczne. Są osoby, dla których stomatolog jest niestraszny, ale są i tacy, u których dentysta budzi niezbyt pozytywne emocje. Na szczęście w obecnej dobie pacjenci mogą już liczyć na naprawdę nowoczesne sposoby leczenia. To efekt postępu cywilizacyjnego i rozwoju nauk medycznych. To, w jakich czasach żyjemy, ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jeszcze jakieś dwadzieścia czy trzydzieści lat temu świat oferował nam dużo mniej.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, dodajmy jeszcze, że bardzo ważne jest, by regularnie chodzić do dentysty i tym samym kontrolować stan naszego uzębienia, bo zęby po prostu psują się i już. A zdecydowanie lepiej przecież jest uzupełnić mały ubytek w zębie niż duży. Tym bardziej że próchnica to coś, co musimy eliminować. Nie wszyscy wiedzą, że nieleczone zęby bywają przyczyną bardzo wielu chorób.


Specjalności stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Jakie kwalifikacje musi posiadać stomatolog

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.


Jeśli jednak zaczyna się pojawiać ból

Nie ulega wątpliwości, że często niestety zapominamy o konieczności wykonywania regularnych przeglądów dentystycznych. Być może zapominamy o tym, że konieczne są one 2 razy w roku. Jeśli zęby nas nie bolą, to nie wybieramy się do stomatologa zbyt często. Jeśli jednak zaczyna się pojawiać ból to konieczne może być odwiedzenie gabinetu dentystycznego.

Czasami zastanawiamy się w poczekalni, co nas czeka i być może obawiamy się bólu, jednak dobry dentysta ma sprzęt. który pozwoli mu pracować tak, aby nic nas nie bolało w trakcie leczenia. Dobry gabinet dentystyczny to trafiony wybór. Ważne jest to, aby był on niedaleko naszego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, abyśmy nie pomijali wizyt i byli punktualni. Jeżeli będziemy musieli dojechać zbyt daleko do dentysty to może to nas skutecznie zniechęcać do wizyt. Warto jednak zadbać o swój uśmiech, ponieważ jest naszą wizytówką. Niektóre osoby decydują się również na prostowanie zębów specjalnym aparatem. Wtedy konieczna jest wizyta u ortodonty.


Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.



© 2019 http://dentysci.temperatura.gniezno.pl/